Stacja Badawcza w Lasce i Drzewieżu na terenie Borów Tucholskich

Kierownik: dr hab. Andrzej Nienartowicz, prof. UMK, tel. (56) 611-47-74, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Stacja ekologiczna w Lasce położona jest na terenie Nadleśnictwa Przymuszewo w Zaborskim Parku Krajobrazowym, w województwie pomorskim. Miejscowość Laska oddalona jest o 18 km od miasta Brusy i 36km od Chojnic. Stacja została utworzona w 1974 roku i znajduje się w sąsiedztwie Parku Narodowego "Bory Tucholskie", co stwarza warunki do przeprowadzenia badań ekologicznych w obiekcie przyrodniczym o najwyższym statusie ochrony. Na terenie przewiduje się utworzenie światowego rezerwatu biosfery. Umożliwi to włącznie prowadzonych tu obserwacji przyrodniczych do międzynarodowych programów badawczych UNESCO/MaB, np. MabFlora i MaBFauna.

W pobliżu miejscowości Laska znajduje się kilka rezerwatów przyrody (wodnych, leśnych, torfowiskowych i krajobrazowych). W oparciu o stację ekologiczną w Lasce wykonano dotychczas rozpraw habilitacyjnych, 6 rozpraw doktorskich i ponad 50 prac magisterskich. Prowadzono tu badania w ramach programów resortowych, centralnych, grantów KBN i UMK. Były to prace badawcze z zakresu historii roślinności, florystyki, faunistyki, ekologii, gleboznawstwa, hydrobiologii i mikrobiologii.

Obecnie istnieje możliwość wykonania prac magisterskich z tych dziedzin, a zwłaszcza badań nad zmianami struktury roślinności i krajobrazu, funkcjonowaniem współczesnego krajobrazu kulturowego, strukturą i funkcjonowaniem ekosystemów wodnych, leśnych i torfowiskowych, ekologią populacji roślin i zwierząt, rolą lasów w obiegu węgla w biosferze, monitorowaniem lasów i jezior metodami naziemnymi i teledetekcyjnymi, sporządzaniem GIS dla obszarów chronionych, wdrażaniem zasad ekorozwoju dla gospodarki leśnej i rolnej, planowaniem przestrzennym, świadomością ekologiczną i warunkami życia społeczności lokalnej. Po ukończeniu rozbudowy Stacji Badawczej będzie możliwe prowadzenie zajęć terenowych dla III i IV roku w grupach 10-12 osobowych, np. z kartografii roślinności i różnorodności biologicznej.

 


Zrealizowano w oparciu o Joomla! Administratorzy strony: dr Roman Pawlak (pawlak@umk.pl) i mgr Zbigniew Strzelecki (zbstrzel@umk.pl)