Wynalazcy na medal

Srebrny medal zdobyty podczas SVIIF 2018 to kolejny sukces zespołu kierowanego przez dr hab. Grażynę Dąbrowską (na zdjęciu) fot. Andrzej Romański

Innowacyjne rozwiązania stworzone przez naukowców z UMK zostały docenione podczas Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley (SVIIF 2018) w Santa Clara w USA.W konkursie wystartowało ponad 200 wynalazców z 25 krajów, m.in. Korei Południowej, Tajlandii, USA i Kanady.

Srebrny medal targów otrzymał wynalazek zespołu naukowców kierowanego przez dr hab. Grażynę Dąbrowską z Zakładu Genetyki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK, w którego skład wchodzą również dr Justyna Boniecka i mgr Olga Narbutt. Nagrodzone rozwiązanie nosi nazwę "Sposób przygotowania materiału siewnego z użyciem biologicznego stymulatora”.

Brązowy medal targów otrzymał wynalazek naukowców z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy „Stent wewnątrznaczyniowy o właściwościach przyspieszających gojenie się miejsca implantacji i ograniczających wystąpienie zakrzepicy”. Jego autorami są dr Maciej Gagat, dr hab. Dariusz Grzanka oraz prof. dr hab. Alina Grzanka.

SVIIF 2018 stworzył doskonałą okazję dla ponad 200 wynalazców z 25 krajów, w tym z Polski, Korei Południowej, Kanady, Tajlandii, USA, Hongkongu, Niemiec, Turcji i Rosji, aby zaprezentować swoje wynalazki, innowacyjne projekty i technologie w różnych dziedzinach nauki i technologii.

Ważnym elementem wydarzenia były warsztaty pt. "Strategia własności intelektualnej (IP) jest strategią biznesową". United States Patent and Trademark Office (USPTO) przygotowało informacje o rodzajach własności intelektualnej oraz powodach, dla których innowatorzy i przedsiębiorcy powinni rozważyć ochronę swojej własności intelektualnej, nie lekceważąc ryzyka wczesnego ujawnienia informacji oraz zasobów i pomocy dostępnych za pośrednictwem USPTO. Wystawców SVIIF odwiedziło wielu przedsiębiorców reprezentujących m.in. Amazon, Panasonic USA, Amenda Technology, Diamond Tech Ventures, Silicon Vision, Maxcel Logic, AlignTech. W wyniku rozmów innowatorów z wysłannikami firm doszło do kilku znaczących transakcji biznesowych.

Zaprezentowanie osiągnięć naukowców z UMK w konkursie zorganizowanym podczas Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków Silicon Valley było możliwe dzięki wsparciu finansowemu z Projektu pn. „KUBUS- Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług”, realizowanego przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w ramach Programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inkubator Innowacyjności+”.