Pracownie specjalistyczne -  53. Olimpiady Biologicznej

Grupa 13 uczniów zakwalifikowanych do etapu centralnego Olimpiady Biologicznej
Pracownie Specjalistyczne fot. Justyna Wiśniewska

W dniach 27-28 marca 2024 r. (środa-czwartek) na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Lwowska 1 przez pracowników (w ramach wolontariatu pracowniczego) dla 13 uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu centralnego 53. Olimpiady Biologicznej zostały zrealizowane pracownie specjalistyczne, podczas których rozwijali umiejętności praktyczne:

1. pracownia biochemiczna – dr Anna Ciarkowska i Iwona Kruszewska (3 godz., obsługa pipet automatycznych o zakresie objętości 2–20 μl, 20–200 μl i 200–1000 μl, przygotowywanie roztworów (stężenia molowe i procentowe) oraz ich rozcieńczanie, w celu przygotowania roztworu zawierającego właściwe stężenie wybranej substancji, spektrofotometria lub kolorymetria ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania tej techniki w kontekście prawa Lamberta – Beera)
  2. pracownia zoologiczna 1 – dr Julita Templin (3 godz., sekcja bezkręgowców na przykładzie dżdżownicy i karaczana lub innego dostępnego owada)
  3. pracownia botaniczna – dr hab. Justyna Wiśniewska, prof. UMK, mgr Paweł Zieliński (2 godz., wykonywanie preparatów mikroskopowych z łatwo dostępnego materiału roślinnego, prowadzenie obserwacji mikroskopowych oraz wykonanie podstawowych barwień tkanek roślinnych)
  4. pracownia bioinformatyczna – dr Justyna Boniecka (3 godz., praca przy komputerze i obsługa następujących programów i bazy danych:
    • program ApE do analizy restrykcyjnej (w tym tworzenia map restrykcyjnych plazmidów), projektowania starterów i klonowania in silico
    • program ClustalX do tworzenia przyrównań sekwencji aminokwasowych
    • program BLAST do wyszukiwania sekwencji nukleotydowych i aminokwasowych z baz danych
    • bazy danych PDB, UniProt i Pfam.
  5. pracownia zoologiczna 2 – dr Anna Przybylska-Piech i dr Krzysztof Kowalski (2 godz., sekcja ryby)

Dziękujemy pracownikom Wydziału NBiW za poświęcony czas, chęć dzielenia się wiedzą oraz umiejętnościami z najzdolniejszą młodzieżą zainteresowaną biologią.

Uczniowie jak co roku są z tych zajęć bardzo zadowoleni, mogą się poczuć jak studenci i spędzają intensywne 2 dni na Wydziale NBiW kształcąc swoje umiejętności praktyczne i specjalistyczną wiedzę. Zdjęcia z zajęć są dostępne – przez 2 tygodnie pod linkiem:

Informacja ukaże się też na naszym Facebooku -  oraz stronie Komitetu Okręgowego Olimpiady Biologicznej w Toruniu

Zawody centralne 53. Olimpiady Biologicznej odbędą się 19-21 kwietnia 2024 r . w Warszawie i już teraz życzymy powodzenia na zawodach w Warszawie.

Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej w Toruniu

dr Krzysztof Kowalski

Przewodniczący KOOB w Toruniu

dr hab. Justyna Wiśniewska, prof. UMK

Sekretarz KOOB w Toruniu

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.