Kontaktul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Wiadomości

zdjęcie

Workshop

W dniach 2-6 września 2019 roku w Katedrze Ekologii i Biogeografii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska odbyła się kolejna edycja międzynarodowego kursu z zakresu identyfikacji muchówek istotnych dla celów medyczno-sądowych. Organizatorami kursu byli prof. Krzysztof Szpila oraz dr Andrzej Grzywacz. Tym razem w kursie wzięli udział uczestnicy z Białorusi, Indii, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Szwajcarii, Republiki Południowej Afryki, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Uczestnicy mieli do dyspozycji referencyjną kolekcję muchówek oraz oryginalne klucze do identyfikacji gatunkowej, opracowane przez organizatorów. Tematem zajęć w kolejnych dniach była głównie identyfikacja larw i postaci dorosłych należących do rodzin Calliphoridae, Fanniidae, Muscidae i Sarcophagidae.

więcej informacji

zdjęcie

Goście z Uniwersytetu Partenopy w Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu

W dniach 27-29.08 w KGiPK odbyło się spotkanie robocze z Panem prof. Pierem Paolo Franzese i Panią dr Panią Elvirą Bounocore z Uniwersytetu Partenopy w Neapolu. Tematem spotkania była ocena funkcjonowania jezior o różnej trofii w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie, za pomocą analizy emergii i eko-eksergii w ramach przygotowywanej wspólnie publikacji. Bardzo dziękujemy naszym kolegom hydrobiologom za konsultacje i pomoc.

więcej informacji

zdjęcie

Irański doktorant-stażysta w Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu

Z końcem sierpnia zakończył swój półroczny pobyt doktorant-stażysta Pan Ahmad Rajabi Dehnavi z Iranu (Department of agronomy and plant breeding, College of Agriculture, Isfahan University of Technology, Esfahan). Opiekunami stażu były dr hab. Agnieszka Piernik wspólnie z dr Stefany Cardenas-Perez i dr Agnieszką Ludwiczak z Katedry Geobotaniki i Planowania Krajobrazu. W trakcie pobytu na naszym Wydziale doktorant wykonał dwa eksperymenty. Pierwszy dotyczył zróżnicowania tolerancji na zasolenie dziesięciu różnych genotypów sorgo. Drugi z eksperymentów został zaplanowany i wykonany wspólnie z zespołem Pani prof. Katarzyny Hrynkiewicz i dotyczył wpływu halotolerancyjnej endofitycznej bakterii na zwiększenie odporności na zasolenie halowrażliwej i halotolerancyjnej odmiany sorgo. Na podstawie uzyskanych wyników doktorant przygotował draft publikacji referującej pierwszy eksperyment. Draft drugiego manuskryptu zostanie ukończony do końca września. Ponadto doktorant uczestniczył w zajęciach prowadzonych w języku angielskim przez Pana dr hab. Marcina Koprowskiego, prof. UMK ("Scientific writing and publishing" and "Introduction to R") oraz Panią dr hab. Agnieszkę Piernik (Statistical and numerical data analyses).  Brał udział w seminariach Katedry, na których prezentował wyniki swoich badań. Serdecznie dziękujemy Katedrze Fizjologii Roślin i Biotechnologii oraz Katedrze Biochemii za udostępnianie sprzętu i laboratorium, a także włączenie się w prowadzone badania.

więcej informacji

zdjęcie

grant ETIUDA Narodowego Centrum Nauki

Z przyjemnością informujemy, że mgr Anna Przybylska z Katedry Zoologii i Ekologii Kręgowców otrzymała grant ETIUDA Narodowego Centrum Nauki. 

więcej informacji

zdjęcie

Uczniowie na medal

Trzy srebrne medale zdobyli uczniowie Liceum Akademickiego na Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która odbywała się od 14 do 21 lipca w Szegdzie na Węgrzech.

więcej informacji

zdjęcie

Umowa między UMK i UNBC

Podpisanie umowy między UMK i UNBC, Prince George, Kanada

 

W czerwcu 2019 UMK podpisało umowę o współpracy z University of Northern British Columbia w Prince George – Kanada. Inicjatorem nadania oficjalnej formy współpracy był nasz Wydział. Katedra Fizjologii Zwierząt i Neurobiologii od kilku lat współpracuje z Wydziałem First Nation Studies w zakresie zagadnień związanych z ochroną naturalnego środowiska, szczególne oddziaływania pola elektromagnetycznego na środowisko i człowieka. Koordynatorami umowy są: z naszej strony prof. dr hab. Maria Stankiewicz, ze strony UNBC Leonel Roldan-Flores oraz dr Agnes Pawlowska - Mainville. Podęte zostały działania w celu uzyskania finansowania na wymianę pracowników i studentów w ramach Programu Erasmus. W zeszłym tygodniu gościliśmy na naszym Wydziale Pana Bjorna Petersena (Manager of International Education) na UNBC. W czasie spotkania omawiane były kierunki dalszej współpracy.

 

więcej informacji

zdjęcie

Troje z diamentami

Już po raz ósmy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał „Diamentowe Granty”. Wśród laureatów znalazło się troje naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

więcej informacji

zdjęcie

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia za rok 2018

25 czerwca 2019 roku podczas uroczystej gali w Dworze Artusa Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski wręczył po raz 24 nagrody osobom, które w sposób szczególny swoją codzienną pracą, aktywnością i zaangażowaniem służą Toruniowi i jego mieszkańcom lub promują Toruń w kraju i poza jego granicami.

Nagrody są przyznawane osobom fizycznym raz w roku, za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności.

W kategorii Nauka nagrodzono zespół z Katedry Genetyki: dr hab. Grażyna Dąbrowska, dr Justyna Boniecka i mgr Olga Narbutt

 

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia

Anna Kowalczewska, studentka Diagnostyki Molekularnej otrzymała stypendia Society for Experimental Biology oraz Journal of Thermal Biology na udział w dorocznej konferencji Society for Experimental Biology, która w tym roku odbywa się w Sewilli. Na plakacie "Respiratory and cutaneous heat loss in zebra finches acclimated to different thermal and water regimes" przedstawi część wyników pracy magisterskiej wykonywanej w Katedrze Zoologii i Ekologii Kręgowców.


Gratulujemy!

więcej informacji

zdjęcie

Wykład - prof. Yasuhiro Kubota

29 maja o godz. 11.00-12.00 w sali  289  wykład wygłosi– prof. Yasuhiro Kubota (University of the Ryukyus): “Biogeography and biodiversity conservation in East Asian islands”.Zapraszamy!

więcej informacji

zdjęcie

Sukces naukowy

Congratulations Ms. Bliss Ursula Furtado scientific assistant of Department of Microbiology on receiving the New Phytologist next generation scientists’ meeting travel grant award.

The New Phytologist next generation scientist 2019 is the third in the next generation symposia series. This event will take place at the University College Dublin O'Brien Centre for Science from 22-25 July 2019.

więcej informacji

zdjęcie

Fascynujący Dzień Roślin

piątek 17 maja 2019 r. od godziny 9.00 do 15.00 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK w Toriniu, ul. Lwowska 1 zorganizowano po raz piąty międzynarodową imprezę popularno-naukową ,,Fascynujący Dzień Roślin’’, która odbyła się jednocześnie na wielu uniwersytetach i instytucjach w Polsce i na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization).

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki zgodził się objąć honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem, organizowanym na naszym Wydziale.

Pracownicy naukowi oraz studenci Wydziału BiOŚ UMK w Toruniu zaproponowali wykłady oraz zajęcia, które w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawią świat roślin i procesy w nich zachodzące. Gra oraz Quizy – Czy wiesz co jesz?, Rozpoznaj czyja to szyszka?, Jak nazywa się ten egzotyczny owoc? cieszyły się dużą popularnością wśród najmłodszych jak i starszych uczniów. Odwiedziło nas tego dnia około 340 uczniów. Naszym celem było pokazanie, że rośliny to fascynujące organizmy. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie, z którego może wyrosnąć niewielka roślina lub potężne drzewo. Od roślin zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na Ziemi. Wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma nie mniejsze znaczenie w produkcji produktów pochodzenia roślinnego takich jak: papier, drewno, olej, paliwa, farmaceutyki czy kosmetyki.

W imieniu Kolegium Dziekańskiego i swoim pragnę serdecznie podziękować tym, którzy poświęcili czas w przygotowanie oraz przeprowadzenie zajęć po to, aby popularyzować wiedzę o otaczającej nas przyrodzie oraz brać aktywny udział w promocji Wydziału BiOŚ UMK w Toruniu. Koleżankom i Kolegom z Zespołu Organizacyjnego dziękuję za podjęty trud i pomoc w logistycznym przygotowaniu tego wydarzenia, a nauczycielom i uczniom, którzy odwiedzili nas tego dnia dziękuję za pozytywne opinie i zapraszam za 2 lata.

dr hab. Justyna Wiśniewska
Koordynator ,,Fascynującego Dnia Roślin’’ na Wydziale BiOŚ UMK

 

Zespół Organizacyjny ,,Fascynującego Dnia Roślin’’ na Wydziale BiOŚ UMK:
dr hab. Justyna Wiśniewska, dr Dariusz Kamiński, dr Magdalena Nocny,
mgr Magdalena Wolska, mgr Grażyna Czeszewska-Rosiak, mgr Anna Walkowska

 

 

 

więcej informacji

zdjęcie

Kiedy fitoterapia spotyka się z nanotechnologią…

Liliana Jęziorska, uczennica II klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu realizuje projekt badawczy w Zakładzie Mikrobiologii pod opieką naukową dr hab. Patrycji Golińskiej.  W projekcie badane są m.in. właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybowe bionanocząstek srebra w połączeniu z ekstraktami z czosnku i cebuli.

Projekt ten został zgłoszony na FESTIWAL NAUKOWY E(X)PLORY (http://www.explory.pl/), organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii i zakwalifikowany do etapu regionalnego, który odbędzie się 24 maja 2019 roku w Łodzi.

więcej informacji

zdjęcie

Stypendia za publikacje

Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Tretyn przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe. Wśród nagrodzonych znalazł się nasz dziekan.

Gratulujemy!

więcej informacji

zdjęcie

Kwietniowe stypendia za publikacje dla naszych pracowników

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyznał kolejne stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe.

więcej informacji

zdjęcie

Konkurs- Granty dla kół naukowych

Z wielką przyjemnością ogłaszam konkurs:

„Granty dla Kół Naukowych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska”.

Jest on skierowany do studentów Wydziału zrzeszonych w Kołach Naukowych. Celem konkursu jest aktywizacja działalności Kół Naukowych poprzez wsparcie finansowe najciekawszych i perspektywicznych projektów badawczych realizowanych przez członków kół.

Dr hab. Adriana Szmidt-Jaworska, prof. UMK

Prodziekan ds. Studenckich

więcej informacji

zdjęcie

Wręczenie Medalu

W środę 10 kwietnia  z rąk prezesa Agencji INVENTOR  złoty medal odebrały dr hab. Grażyna Dąbrowska i mgr Zuzanna Znajewska.

Medal został przyznany na 

XXII MOSKIEWSKIM  MIĘDZYNARODOWYM SALONIE WYNALAZKÓW I INNOWACYJNYCH TECHNOLOGII  „ARCHIMEDES 2019”  pn. „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzyw polimerowych oraz preparat biologiczny”, którego autorkami są dr hab. Grażyna Dąbrowska, mgr Zuzanna Znajewska, dr hab. Ewa Olewnik-Kruszkowska i dr Grażyna Szczepańska.

Gratulujemy!

 

więcej informacji

zdjęcie

Grant MINIATURA 2

Dr hab. Maciej Ostrowski z Zakładu Biochemii otrzymał grant MINIATURA 2.

więcej informacji

zdjęcie

Złoty medal w Moskwie

 Nagrody XXII Moskiewskiego Międzynarodowego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”.

więcej informacji

zdjęcie

Zespół PhyloGraph wyróżniony

Zespół z Katedry Ekologii i Biogeografii wyróżniony w konkursie na priorytetowe zespoły badawcze UMK

 

więcej informacji

zdjęcie

Międzynarodowy sukces naszej studentki

Anita Kowalczyk studiująca na drugim roku studiów drugiego stopnia na kierunku biotechnologia oraz na pierwszym roku studiów drugiego stopnia na kierunku diagnostyka molekularna, realizująca pracę magisterską pod opieką prof. Katarzyny Hrynkiewicz w Zakładzie Mikrobiologii WBiOŚ UMK została zakwalifikowana do Programu BioLAB Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta (wcześniej znanego jako Visiting Research Graduate Traineeship Program). W ramach wyjazdu do Stanów Zjednoczonych odbędzie płatny staż skierowany dla studentów nauk biologicznych na Uniwersytecie w Chicago, będącym 9. najlepszym uniwersytetem na świecie (źródło: Times Higher Education – World University Rankings, 2019). Projekt, w którym bierze udział pt. Role of bile acids in bacterial colonization and host immunity  będzie realizowany w laboratorium prof. Bana Jabri przez okres 11-12 miesięcy w 2019-20 roku.

więcej informacji

zdjęcie

Wykład Simone Fattorini

Dnia 2 kwietnia  o godz. 16.00 zapraszamy na wykład pod tytułem " Endemism in biogeography and biological conservation", który wygłosi włoski naukowiec Simone Fattorini. Sala I parter,bud B.

 

więcej o autorze

więcej informacji

zdjęcie

Prestiżowa nagroda dla dr Stefany Cardenas Perez

Pani dr Stefany Cardenas Perez, zatrudniona na naszym Wydziale, otrzymała prestiżową nagrodę Mexican Association of the Friends of the Weizmann Institute of Sciences, za rozprawę doktorską pod tytułem: " Study of nano mechanical properties at cellurar level and their correlation with physiochemical, biochemical and microstructural changes". Nagroda Weizmanna przyznawana jest za najwybitniejszą rozprawę doktorską podjętą w Meksyku przez badaczy płci męskiej poniżej 35 roku życia lub kobiety-naukowców w wieku poniżej 38 lat. Praca musi dotyczyć nauk matematycznych lub przyrodniczych https://www.amc.edu.mx/amcen/index.php/awards/the-weizmann-award

Gratulujemy!

więcej informacji

zdjęcie

Wyniki II wydziałowego turnieju w kręgle

II wydziałowy turniej w kręgle zorganizowany przez  Samorząd Studencki Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, odbył się dnia 7.03.2019 r.  w kręgielni Lucky Star w Toruń Plaza.

więcej informacji

zdjęcie

Wykład Dr Dalii Gordon z Izraela

POWER

Wykład Dr Dalii Gordon z Izraela –

"The unexpected connection between importins and anxiety"

W dniach od 4 do 6 marca 2019 gościmy na naszym Wydziale Dr Dalię Gordon z Department of Biological Chemistry, Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel. Pani D. Gordon została zaproszona z wykładem w ramach projektu POWER „Universitas Copernicana Thoruniensis in Futuro – modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni”. Wykład dedykowany jest dla studentów Diagnostyki molekularnej ale ma charakter otwarty i  odbędzie się w środę - 6.03 o godz. 9.00 w sali nr I.

Wszyscy są zaproszeni!

więcej informacji

zdjęcie

Sukces Dziekana

Przyznanie nagrody IAVS Editors’ Awards  2018 dla prof. Wernera Ulricha za współautorstwo Environmental filters shaping angiosperm tree assembly along climatic and geographic gradients. Journal of Vegetation Science, 29, 607–618.

https://jvsavsblog.org/2019/01/06/iavs-editors-awards-for-2018/

więcej informacji

zdjęcie

Dyplomatorium 2018

W sobotę 1.12.2018 odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów ukończenia studiów wyższych studentom naszego wydziału.

więcej informacji

zdjęcie

Academia Copernicana: innowacyjna i międzynarodowa

23 października odbyła  się inauguracja Interdyscyplinarnej Szkoły Doktoranckiej „Academia Copernicana". Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest pierwszą uczelnią w Polsce, która zrealizuje nowatorski program kształcenia doktorantów.

więcej informacji

zdjęcie

Współpraca z University of Northten British Columbia, Kanada

Zakład Biofizyki od kilku lat prowadzi współpracę z University of Northern British Columbia w Prince George - Kanada

więcej informacji

zdjęcie

Diagnostyka molekularna-NOWOŚĆ!

POCZUJ  PO WER

więcej informacji

zdjęcie

Majówka

 

Nową atrakcją na terenie wydziałowego ogrodu botanicznego jest dom dla owadów zapylających. Został zbudowany podczas zajęć XVII Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Autorami tego pomysłu są dr Katarzyna Piątkowska, dr Przemysław Grodzicki oraz mgr Karol Fiedorek.

więcej informacji

zdjęcie

Nowy program studiów II stopnia kierunku biologia

Od roku akademickiego 2018/2019 kształcenie na studiach II stopnia na kierunku biologia będzie realizowane zgodnie z nowym programem studiów. Nowy program oferuje kandydatom kształcenie na jednej z czterech specjalności:

więcej informacji

zdjęcie

Success!


Raising the competences of almost 200 students of the Faculty of Biology and Environmental Protection of the Nicolaus Copernicus University in areas crucial to the economy and the development of the country.

więcej informacji

zdjęcie

Sport i wellness

Sport i wellness – to nowa i oczekiwana propozycja UMK w Toruniu skierowana głównie do kandydatów uprawiających sport, którzy mają jasno sprecyzowane zainteresowania sportowe i rekreacyjno-zdrowotne.

więcej informacji

zdjęcie

Biologia - nowy program!

Studiuj biologię na WBiOŚ UMK

więcej informacji

Archiwum