Wiadomości

Zajęcia dydaktyczne do oceny

NAPERDIV: Nature-based perennial grain cropping as a model to safeguard functional biodiversity towards future-proof agriculture
Nicolaus Copernicus University
Faculty of Biological and Veterinary Sciences
Department of Microbiology
Title of the project: NAPERDIV: Nature-based perennial grain cropping as a model to safeguard functional biodiversity towards future-proof agriculture

Komunikat Dziekana Wydziału w sprawie organizacji kształcenia
Szanowni Państwo,

Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro - rusza nabór
UNIVERSITAS COPERNICANA THORUNIENSIS IN FUTURO

Ogłoszenie o naborze na stanowisko specjalisty inżynieryjno-technicznego w Katedrze Mikrobiologii

Ogłoszenie o naborze na stanowisko specjalisty inżynieryjno-technicznego w Katedrze Ekologii i Biogeografii

Ogłoszenie o naborze na stanowisko specjalisty inżynieryjno-technicznego w Katedrze Geobotaniki i Planowania Krajobrazu oraz Katedrze Nauk Podstawowych i Przedklinicznych.

Drodzy Absolwenci, w tym roku żegnamy Was wirtualnie. Start w imieniny patrona naszej uczelni!
Film powstał dzięki współpracy z Programem "Absolwent UMK" oraz Sekcją Kreatywną Działu Promocji i Informacji UMK.
Program "Absolwent UMK" zachęca do wyrobienia bezpłatnej Karty Absolwenta UMK, która uprawnia do korzystania z wielu zniżek i przywilejów na Uczelni oraz u Partnerów.

Laureaci konkursu na najlepszą pracę magisterską i licencjacką za rok akademicki 2019/20
Z wielką przyjemnością przedstawiamy laureatów konkursu na najlepszą pracę magisterską i licencjacką za rok akademicki 2019/20

Komunikat Dziekana Wydziału w sprawie organizacji zajęć dydaktycznych w semestrze zimowym 2020/2021
Szanowni Pracownicy, Doktoranci i Studenci
Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu
![ORGANIZACJA ZAJĘĆ NA WYDZIALE NAUK BIOLOGICZNYCH I WETERYNARYJNYCH UMK W SEMESTRZE ZIMOWYM [AKT. 16.10.2020] zdjęcie](http://www.umk.pl/wiadomosci/serwisy_wp/zdjecia/19088/male.jpg)
ORGANIZACJA ZAJĘĆ NA WYDZIALE NAUK BIOLOGICZNYCH I WETERYNARYJNYCH UMK W SEMESTRZE ZIMOWYM [AKT. 16.10.2020]
Informacja o zajęciach realizowanych w formie tradycyjnej znajduje się w załączonych plikach
Wykaz zajęć kontaktowych w roku akademickim 2020/21 - semestr zimowy

Dr hab Agnieszka Piernik, prof. UMK członkiem rady naukowej Parku Narodowego Bory Tucholskie.
Dr hab Agnieszka Piernik, prof. UMK została powołana przez Ministra Środowiska (Dziennik Urzędowy MŚ z dnia 18.09.2020, poz. 35) na członka rady naukowej Parku Narodowego Bory Tucholskie.
![Aktualności Koronawirus [Akt. 18.12.2020] zdjęcie](http://www.umk.pl/wiadomosci/serwisy_wp/zdjecia/18217/male.jpg)
Aktualności Koronawirus [Akt. 18.12.2020]
Najważniejsze informacje dotyczące koronowirusa.

Pracownicy Instytutu Medycyny Weterynaryjnej laureatami konkursu OPUS 19
Dyrektor Narodowego Centrum Nauki w Krakowie przyznał zespołowi badawczemu IMW UMK w Toruniu środki finansowe w wysokości 1 382 400 zł w ramach konkursu OPUS 19 na realizację projektu badawczego pt. Badanie zdolności do różnicowania się i transdyferencjacji świńskich jajnikowych komórek pęcherzykowych w warunkach hodowli in vitro, który będzie realizowany na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych. Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Mariusz Skowroński, kierownik Katedry Nauk Podstawowych i Przedklinicznych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej.

Prof. dr hab. Werner Ulrich, prof. dr hab. Krzysztof Szpila, oraz dr hab. Bartosz Kempisty, prof. UMK w elitarnym gronie 2 procent najbardziej wpływowych badaczy na świecie.
Prof. dr hab. Werner Ulrich i prof. dr hab. Krzysztof Szpila z Instytutu Biologii oraz dr hab. Bartosz Kempisty, prof. UMK z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej w elitarnym gronie dwóch procent najbardziej wpływowych badaczy na świecie pod kątem cytowalności prac przez innych autorów z reprezentowanej przez nich dyscypliny. Obaj pracownicy Katedry Ekologii i Biogeografii zostali ujęci w zestawieniu dotyczącym całości kariery naukowej i dla roku 2019, natomiast prof. Kempisty w ujęciu dotyczącym roku 2019.
Lista nazwisk (tabela S6 i S7)

Sukces w projekcie NAWA – STER!
Uniwersytet Mikołaja Kopernika został beneficjentem projektu STER ogłoszonego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i doktorantów nauk biologiczno-chemicznych do składania wniosków do Programu BioLAB 2021-22.
Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zaprasza studentów i doktorantów nauk biologiczno-chemicznych do składania wniosków do Programu BioLAB 2021-22. Nabór wniosków trwa do 1 lutego 2021 r.

List Rektorów UMK
Szanowni Państwo,

Biolodzy z UMK zespołowo walczą z suszą

Studenci kierunku Biologia Sądowa w programie Erasmus+
W ramach programu Erasmus+, studenci kierunku Biologia Sądowa, Pani Katarzyna Dębska oraz Pani Olga Jankowska i Pan Hubert Rutkowski, w semestrze zimowym studiują na Üsküdar University (Pani Katarzyna) oraz Universidade de Coimbra (Pani Olga i Pan Hubert). Poniżej relacje studentów z pobytu w Turcji i Portugalii:

Prof. Grażyna Dąbrowska Innowatorem UMK

Sukces profesor Katarzyny Hrynkiewicz w prestiżowym konkursie BiodivClim: Biodiversity and Climate Change
Międzynarodowy zespół naukowców, którego członkiem jest prof. dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, został laureatem konkursu BiodivClim organizowanego przez sieć BiodivERsA.

Akt Nominacyjny na profesora nauk ścisłych i przyrodniczych dla Pani dr hab. Justyny Rogalskiej, prof. UMK z naszego Wydziału.
W dniu 29 września 2020 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akt nominacyjny profesora nauk ścisłych i przyrodniczych Pani dr hab. Justynie Rogalskiej, prof. UMK
Pani Profesor serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej dla kierunku Biologia

STUDIUM PRAKTYCZNEJ NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH ZAPRASZA NA KURSY JĘZYKOWE. WAŻNE INFORMACJE DLA STUDENTÓW I PRACOWNIKÓW
Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych UMK zaprasza studentów, doktorantów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz administracji Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych na odpłatne kursy językowe.

Pan dr Przemysław Zakrzewski podjął pracę na Uniwersytecie w Bristolu
15 września laureat grantów NCN PRELUDIUM i ETIUDA – Przemek Zakrzewski z Katedry Biologii Komórkowej i Molekularnej – z wyróżnieniem obronił zdalnie swoją rozprawę doktorską pt. „„Udział miozyny VI w procesie spermiogenezy u myszy”.

Organizacja kształcenia - zarządzenie Rektora z 8 września
Zarządzenie nr 178 Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z dnia 8 września 2020 r. w sprawie organizacji kształcenia na UMK w semestrze zimowym w roku akademickim 2020/2021.

PETstop: mikroorganizmy na wojnie z plastikiem
Badaczka z UMK wie, jak na długie lata rozwiązać problem plastikowych odpadów. Wystarczy uwolnić mikroorganizmy, które przekształcą najtrudniej rozkładające się śmieci w pokarm i je zjedzą.

Publikacja w PNAS !!!
Katedra Biologii Komórkowej i Molekularnej odnotowuje kolejny sukces. To trzecia publikacja pracowników Katedry za 200 pkt w 2020 roku. W PNAS (IF 9.421) właśnie ukazała się publikacja, która powstała w międzynarodowym zespole badaczy z UMK, UAM i badaczy z USA i UK. Wyniki badań dotyczą kluczowych zagadnień regulacji poziomu ekspresji przez postranskrypcyjne modyfikacje RNA.

Student naszego Wydziału został nowym przewodniczącym Samorządu Studenckiego
Hubert Długołęcki z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych został wybrany na nowego przewodniczącego Samorządu Studenckiego UMK. Swoją dwuletnią kadencję rozpoczął z dniem wyborów - 17 lipca 2020 r.

Wysokie miejsce naszych kierunków: Biologii I Biotechnologii w rankingu Perspektywy 2020
Trzeci rok z rzędu nasza Biologia i Biotechnologia zyskują w rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Przyroda poligonu toruńskiego: Stan badań i problemy ochrony
W ostatnich dniach ukazała się monografia pt. ,,Przyroda poligonu toruńskiego: Stan badań i problemy ochrony". Praca stanowi obszerne dzieło przedstawiające bogactwo przyrodnicze poligonu toruńskiego, a także zwraca uwagę na problemy ochrony tego cennego przyrodniczo obszaru.

Pierwsza zdalna obrona doktoratu w historii Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.
W dniu dzisiejszym miała miejsce pierwsza w historii Wydziału publiczna obrona rozprawy doktorskiej przeprowadzona zdalnie.

Laureaci konkursów NCN
18 projektów naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika otrzyma finansowanie z Narodowego Centrum Nauki w ramach konkursów OPUS 18, PRELUDIUM 18, SONATA 15 i PRELUDIUM BIS 1.

Dziesiątka nowych profesorów UMK
Dziesięcioro naukowców z UMK otrzymało nominacje profesorskie.