Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Fascynujący dzień roślin – 2021

Szanowni Państwo,

W dniu 20 maja 2021 (czwartek) na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu została zaplanowana szósta edycja międzynarodowej akcji „Fascynujący Dzień Roślin’’ 2021 (FoPD 2021), odbywająca się na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (European Plant Science Organisation – EPSO).

Z uwagi na pandemię COVID-19 – choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2, nie będą mogły się odbywać tradycyjne wydarzenia interaktywne, cieszące się ogromną popularnością. Z tego względu koordynatorzy międzynarodowego Dnia Fascynacji Roślinami postanowili celebrować Fascynujący Dzień Roślin w miesiącu maju  w świecie wirtualnym. Każda zgłoszona inicjatywa będzie widziana na:

– polskiej stronie FoPD  http://www.plantday.com.pl/idea.php  (program oraz rejestracja)

– światowej stronie FoPD  https://plantday18may.org

– na stronie Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu https://www.biol.umk.pl/wydzial/popularyzacja/fascynujacy-dzien-roslin/fascynujacy-dzien-roslin-2021/)

Celem akcji jest zaprezentowanie pracy osób zafascynowanych światem roślin, a także przekazanie przesłania, że wiedza o roślinach jest niezmiernie ważna dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, a także ogrodnictwa i leśnictwa. Znajomość świata roślin ma równie ważne znaczenie w produkcji wszelkich innych produktów pochodzenia roślinnego, takich jak papier, drewno, odczynniki chemiczne, energia, czy farmaceutyki. Bardzo ważnym przesłaniem akcji będzie również wskazanie znaczenia roślin dla zachowania środowiska.

W dniu 20 maja 2021 (czwartek) na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu planujemy:

Mam nadzieję, że wśród nas jest wielu pasjonatów i popularyzatorów roślin i chętnie w formie tym razem wirtualnej podzielicie się Państwo wiedzą o roślinach.

dr hab. Justyna Wiśniewska, prof. UMK

Koordynator „Fascynującego Dnia Roślin’’ na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu

 

Katedra Fizjologii Roślin i Biotechnologii

Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

  1. Lwowska 1, 87-100 Toruń

tel: (56) 611-25-11, jwisniew@umk.pl