Znamy wyniki ewaluacji

Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło wyniki ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ocenianych było 29 dyscyplin: 28 naukowych i jedna dyscyplina sztuki.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce obowiązująca od 1 października 2018 r. wprowadziła nowe przepisy dotyczące prowadzonej co cztery lata ewaluacji uczelni i instytutów naukowych. Podstawą oceny są indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę oraz osób kształcących się w szkołach doktorskich.

W wyniku ewaluacji poszczególnym dyscyplinom przyznawane są kategorie naukowe: A+, A, B+, B lub C, od których zależy m.in. możliwość prowadzenia studiów o profilu ogólnoakademickim i nadawania stopni naukowych oraz kwota subwencji. Ostatnia ewaluacja obejmuje lata 2017-2021 i rozpoczęła się 1 stycznia 2022 r.

Obecnie w systemie polskiego szkolnictwa wyższego jest ponad 40 dyscyplin naukowych (wśród nich są m.in. historia, nauki medyczne czy astronomia) i trzy artystyczne (sztuki filmowe i teatralne, sztuki muzyczne oraz sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ewaluacji podlegało 29 z nich.

Kategorie przyznane dyscyplinom prowadzonym przez UMK:

Kategoria A w 12 dyscyplinach:

• archeologia
  • historia
  • nauki o sztuce
  • ekonomia i finanse
  • nauki o polityce i administracji
  • nauki o zarządzaniu i jakości
  • nauki prawne
  • pedagogika
  • matematyka
  • nauki fizyczne
  • nauki teologiczne
  • sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki

Kategoria B+ w 16 dyscyplinach:

• filozofia
  • językoznawstwo
  • literaturoznawstwo
  • nauki o kulturze i religii
  • nauki farmaceutyczne
  • nauki medyczne
  • nauki o zdrowiu
  • geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
  • nauki o bezpieczeństwie
  • nauki o komunikacji społecznej i mediach
  • nauki socjologiczne
  • psychologia
  • astronomia
  • nauki biologiczne
  • nauki chemiczne
  • nauki o Ziemi i środowisku

Kategoria B w jednej dyscyplinie:

• weterynaria

Ewaluacja prowadzona była w oparciu o trzy kryteria:

1. Poziom naukowy lub artystyczny prowadzonej działalności naukowej – oceniany na podstawie artykułów naukowych, monografii, redakcji monografii i autorstwa rozdziałów w monografiach, a także przyznanych patentów na wynalazki.
  2. Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych – oceniany na podstawie wysokości środków pozyskanych na projekty badawcze w ramach konkursów organizowanych przez instytucje unijne, zagraniczne, NCBR, NCN i NPRH. Kryterium uwzględnia również komercjalizację wyników badań lub prac rozwojowych, a także prace naukowe realizowane na zlecenie podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki.
  3. Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki – oceniany na podstawie opisów udowadniających związek między badaniami a funkcjonowaniem administracji, ochroną zdrowia, kulturą itp. Kryterium uwzględnia również tzw. studium indywidualnych przypadków, które pozwala na rzetelny pomiar i ocenę wpływu.

Kolejna ewaluacja obejmie okres 2022-2025 i odbędzie w 2026 roku.

Więcej o procesie ewaluacji działalności naukowej

Przewodnik po ewaluacji