Innowator UMK

Wręczenie nagrody Innowator UMK
Innowator UMK fot. Nadesłane

Zespół badawczy Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK w Toruniu pod kierunkiem dr hab. Grażyny Dąbrowskiej, prof. UMK otrzymał Wyróżnienie- Nagrodę Specjalną Jego Magnificencji Rektora UMK „Innowator UMK” za rozwiązanie „Bio-otoczka nasienna i technologia jej wytwarzania”.

Przedmiotem wynalazku jest bio-otoczka i sposób otoczkowania nasion rzepaku z wykorzystaniem mikroorganizmów hamujących wzrost fitopatogenów powodujących straty w uprawach. Bio-otoczka o właściwościach przeciwgrzybowych zapewnia ochronę nasion oraz roślin rzepaku przed chorobami i zwiększa plonowanie rzepaku o około 16 proc. Jest alternatywą dla otoczek nasiennych zawierających chemiczne środki ochrony roślin. Stanowi biologiczne rozwiązanie mające na uwadze zdrowie człowieka i ochronę środowiska.

Konkurs "Innowator UMK" jest organizowany w ramach konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Jego ideą jest wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz współpracy przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.

Nagroda dla wyróżnionego zespołu naukowego w wysokości 3 tys. zł będzie sfinansowana ze środków ogólnych uczelni.