Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Miliony w Opusie

Prof. dr hab. Chandra S. Pareek podczas pracy w laboratorium
Prof. dr hab. Chandra S. Pareek jest kierownikiem międzynarodowego projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki fot. fot. Andrzej Romański

Międzynarodowy projekt kierowany przez prof. dr. hab. Chandrę S. Pareeka z Instytutu Medycyny Weterynaryjnej znalazł się wśród laureatów konkursu OPUS 22+LAP Narodowego Centrum Nauki.

Konkurs OPUS 22+LAP Narodowego Centrum Nauki finansuje wybrane projekty badawcze realizowane przez polskich naukowców we współpracy z zespołami z Niemiec lub Słowenii. Międzynarodowy projekt badawczy pn. "Wielopoziomowa analiza molekularna hepatoprotekcyjnego działania ziół leczniczych w przeciwdziałaniu dysfunkcjom wątroby wywołanym przez aflatoksynę B1, in-vivo na modelu świńskim oraz in-vitro w hepatocytach człowieka i świni" został dofinansowany przez NCN kwotą ponad 3 mln  365 tys. zł - najwyższą w tej edycji konkursu.

W skład multidyscyplinarnego, międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK, wejdą również: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Polska Akademia Nauk, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz niemiecki partner - Research Institute for Farm Animal Biology (FBN) w Dummerstorfie.

Projekt zakłada przeprowadzenie badań modelowych in-vivo na zwierzętach oraz in-vitro na liniach komórkowych hepatocytów świńskich i ludzkich. Rozpowszechnienie chorób metabolicznych związanych z zaburzeniami funkcjonowania wątroby wymaga coraz większych nakładów na leczenie na całym świecie. Rozwój przewlekłych chorób wątroby jest powiązany z zaburzeniami układu immunologicznego oraz indukcją stanów zapalnych. Dlatego też nie jest niczym zaskakującym, że osoby z chorobami wątroby mogą być bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych podczas zakażenia SARS-CoV-2. Niektóre badania nad COVID-19 wskazują również, że osoby zakażone wykazują nieprawidłowe wyniki testów oceniających czynności wątroby, co sugeruje możliwy bezpośredni wpływ wirusa SARS-CoV-2 na uszkodzenie wątroby. Na to, jak funkcjonuje wątroba, oprócz genów, środowiska, infekcji patogenami, tego, co jemy, ile jemy, ma też jakość spożywanego pożywienia, w tym niestety też ewentualna obecność toksycznych substancji.

W najnowszej odsłonie konkursu OPUS LAP finansowanie otrzymało 15 dwustronnych polsko-niemieckich projektów badawczych oraz jeden projekt trójstronny polsko-niemiecko-słoweński. Łączna wysokość przyznanego finansowania to niemal 20 mln zł.

Lista wszystkich laureatów konkursu

pozostałe wiadomości