Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Wykład „Studium przyczyn i skutków Katastrofy Odrzańskiej”

Wykład Studium przyczyn i skutków Katastrofy Odrzańskiej. Na ekranie kawałek Odry
Studium przyczyn i skutków Katastrofy Odrzańskiej fot. Nadesłane

W piątek, 31.03, na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych odbyło się kolejne seminarium toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego, na którym wykład pt. „Studium przyczyn i skutków Katastrofy Odrzańskiej” przedstawił prof. dr hab. inż. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Pan Profesor jest kierownikiem zespołu, który prowadził badania w Odrze bezpośrednio po wystąpieniu katastrofy ekologicznej w ubiegłym roku.

Podczas wykładu Pan profesor wyjaśnił, że negatywne zmiany w rzece świadczące o zbliżającej się katastrofie ekologicznej następowały już dużo wcześniej. Katastrofa była skutkiem kilku czynników tj.: nieumiejętnej modyfikacji koryta rzeki, wysokiej temperatury w sezonie wiosenno-letnim oraz wprowadzania dużej ilości zanieczyszczeń, w tym zasolonej wody, co doprowadziło do wystąpienia zakwitu fitoplanktonu i do rozwoju tzw. „złotej algi” Prymnesium parvum, której zakwit jest silnie toksyczny. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do masowej śmiertelności nie tylko ryb, ale także pozostałej fauny tam występującej. Podczas badań przeprowadzonych na dolnym odcinku rzeki odłowiono z powierzchni ponad 300 ton śniętych ryb. Na zakończenie wykładu Pan profesor niestety nie przedstawił przyszłości Odry w kolorowych barwach. Jeśli nie podejdziemy kompleksowo do renaturyzacji silnie przekształconych rzek i jeżeli nie zminimalizujemy dopływających zanieczyszczeń, to takie katastrofy będą pojawiały się cyklicznie. Dlatego serdecznie zachęcamy by dbać o środowisko, jakby nie patrzeć – mamy je tylko jedno.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.