SKNB na XXXVII Krajowym Seminarium Malakologicznym

XXXVII Krajowe Seminarium Malakologiczne fot. Daniel Szarmach

W dniach 25-27 maja 2023 roku w Katowicach odbyło się XXXVII Krajowe Seminarium Malakologiczne. Jest to ogólnopolska konferencja organizowana cyklicznie pod auspicjami Stowarzyszenia Malakologów Polskich. Celem wydarzenia jest prezentacja aktualnie prowadzonych badań nad fauną mięczaków lądowych oraz występujących w wodach powierzchniowych.

W tegorocznym wydarzeniu wyniki swoich badań miało przyjemność zaprezentować kilkunastu reprezentantów WNBiW UMK w Toruniu, w tym aż sześcioro członków Studenckiego Koła Naukowego Biologów:
- lic. Kinga Lesiak (Sekcja Parazytologiczna)
- lic. Joanna Urbaniak (Sekcja Parazytologiczna)
- lic. Katarzyna Lichocka (Sekcja Hydrobiologii i Ichtiologii)
- lic. Sebastian Terebiński (Sekcja Hydrobiologii i Ichtiologii)
- mgr Kamil Wiśniewski (Sekcja Hydrobiologii i Ichtiologii)
- mgr Daniel Szarmach (Sekcja Hydrobiologii i Ichtiologii)

Wystąpienia wszystkich naszych młodych prelegentów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy. Szczególnie ożywioną dyskusję wzbudziła prezentacja PANI KINGI LESIAK, którą nagrodzono za NAJLEPSZE WYSTĄPIENIE STUDENCKIE podczas konferencji!

W swoim wystąpieniu Pani Kinga zaprezentowała wyniki zespołowego projektu studenckiego (kierownik: lic. Kinga Lesiak; wykonawca: lic. Joanna Urbaniak; opiekun naukowy: dr Anna Stanicka, Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii) finansowanego w ramach konkursu Grants4NCUstudents programu Inicjatywa DoskonałościUczelnia Badawcza.

Składamy serdeczne GRATULACJE laureatce konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów wszystkim prelegentom Studenckiego Koła Naukowego Biologów! Ślemy również słowa uznania do opiekunek obu sekcji SKNB.

Poniżej tytuły wystąpień członków SKNB:

• Szarmach, K. Wiśniewski, J. Kobak, S. Terebiński, K.Lichocka, A. M. Łabęcka, M. Poznańska-Kakareko:Inwazyjne małże Corbicula – rozprzestrzenianie oraz malakofauna współwystępująca
  • Lichocka: Modyfikacja struktury podłoża – wpływ muszlowisk Corbicula na rodzime małże
  • Wiśniewski, D. Szarmach, J. Kobak, T. Kakareko, Ł. Jermacz,M. Poznańska-Kakareko: Nie taki diabeł straszny, jak go malują – wpływ inwazyjnego małża Sinanodonta woodiana (Lea, 1834) na lokomocję i zagrzebywanie się wybranych rodzimych małży Unionidae
  • Lesiak, J. Urbaniak, R. Maciaszek, A. Cichy, E. Żbikowska, A.Stanicka: Importowane mięczaki ozdobne jako źródło larw Digenea - wstępne wyniki badań

J. Urbaniak, K. Lesiak, A. Stanicka, E. Żbikowska: Egzotyczne ślimaki ozdobne – potencjalne źródło introdukcji inwazyjnych larw Digenea

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.