Kontakt ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611-25-05
fax: +48 56 611-47-72
e-mail: dwbios@umk.pl

Zimowe liczenia nietoperzy

Zimowe liczenie nietoperzy
Liczenie nietoperzy fot. Anna Kowalczewska

Wydawać by się mogło, że zima to dla pracowników Katedry Zoologii i Ekologii Kręgowców czas zmniejszonej aktywności. Nic bardziej mylnego! Absolutnie nie zapadliśmy w hibernację! Te zimowe miesiące poświęcamy liczeniu nietoperzy. Uzbrojeni w latarki i ubrani w wodery sprawdziliśmy każdy centymetr schronień w poszukiwaniu tych latających ssaków.

Wspólnie z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska prowadzimy monitoring nietoperzy zimujących w toruńskich fortach oraz Zamku w Świeciu, będącymi obszarami Natura 2000. Prowadziliśmy również liczenia w miejscach hibernacji położonych na terenie Nadleśnictwa Solec Kujawski, które zostały stworzone w ramach projektu realizowanego we współpracy dr. Krzysztofa Kasprzyka z tamtejszym Nadleśnictwem.

Wraz z grupą kierowaną przez naszego absolwenta, Ireneusza Steca, uczestniczyliśmy w liczeniu nietoperzy hibernujących na zamku w Kwidzynie, w ruinach zamku w Prabutach oraz na Zamku w Malborku. Była to niepowtarzalna okazja by wejść do miejsc niedostępnych dla zwiedzających. Nietoperze uwielbiają szczeliny i pęknięcia tych średniowiecznych murów.

Najczęstszymi gatunkami występującymi na naszym terenie są nocki rude i nocki Natterera, następnie gacki brunatne, nocki duże i mopki. W tym roku po raz pierwszy podczas liczeń zimowych w Toruniu zaobserwowaliśmy nocka łydkowłosego, który jest obiektem szczególnego zainteresowania z punktu widzenia ochrony tych ssaków.

Tylko liczenia hibernujących nietoperzy pozwalają nam oszacować ile osobników danego gatunku występuje na danym obszarze. Pamiętajmy, że wszystkie nietoperze objęte są ochroną ścisłą, co reguluje Ustawa o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku. Zwierząt tych nie należy niepokoić, ponieważ wybudzenie z hibernacji kosztuje je mnóstwo energii. Jeśli więc zobaczycie przypadkiem nietoperza na strychu czy w piwnicy, nie płoszcie go. Pozostawiony w spokoju przetrwa spokojnie całą zimę.

Strona Katedry Zoologii i Ekologii Kręgowców

pozostałe wiadomości