Sukces dr hab. Patrycji Golińskiej, prof. UMK

Kolarz autorów i okładki prezentowanej książki
Mycosynthesis of Nanomaterials: Perspectives and Challenges fot. Andrzej Romański

Właśnie ukazała się monografia pt. „Mycosynthesis of Nanomaterials: Perspectives and Challenges” pod redakcją prof. Mahendry Rai (naukowca wizytującego nasz Uniwersytet w latach 2021-2023 w ramach stypendium NAWA) i pracownika Instytutu Biologii dr hab. Patrycji Golińskiej z Katedry Mikrobiologii. To już druga w tym roku i trzecia w ogóle monografia pod redakcją tych naukowców.

Monografia koncentruje się na wykorzystaniu różnych grup grzybów do syntezy nieorganicznych i organicznych nanocząstek. Taka synteza jest przyjazna środowisku, ekonomicznie opłacalna i może zostać przeprowadzona w temperaturze otoczenia bez użycia wysokiej temperatury, ciśnienia albo toksycznych odczynników. Monografia przedstawia różne techniki wykorzystywane do charakterystyki takich nanocząstek  oraz hipotezy mechanizmów syntezy tych nanostruktur przez grzyby. Jest to pozycja interdyscyplinarna, polecana dla akademików i studentów.